fbpx

Fotolia znika z sieci – To już pewne. Serwis Fotolia na dobre pożegnał się z nami na dobre. Jednak koniec jednego, zawsze oznacza początek drugiego. Tak jest również i tym razem, bowiem Fotolia przechodzi pod skrzydła Adobe. Od teraz to gigant, który włada m.in. Photoshopem czy Illustratorem przejmie znany bank zdjęć. Co otrzymamy w zamian?

Serwis Fotolia znika z sieci

Fotolia znika z sieci

Znany bank zdjęć znika z sieci. Serwis Fotolia, którego wszyscy znamy i kochamy jako graficy ogłosił niedawno, że zostanie zamknięty. Nastąpi to dokładnie 5 listopada 2019 roku. Taką informacje otrzymali niedawno wszyscy subskrybenci portalu. Nie jest to jednak koniec giganta foto.

Fotolia jakiś czas temu została wessana przez Adobe Stock. Adobe od dłuższego czasu rozwija duży bank pod swoim szyldem. Adobe Stock oferuje nie tylko zdjęcia i wideo, ale również obiekty 3D i mockupy wszelkiej maści np. do wykorzystania w AI. To, że Fotolia zniknie z internetowej mapy było do przewidzenia. 4 lata temu serwis został kupiony przez Adobe za około 800 mln dolarów. Początkowo był poniekąd niezależnym bytem dołączonym do Creative Cloud, ale teraz los kochanego przez wielu banku zdjęć jest przesądzony.

Czym jest bank zdjęć stockowych?

Bank zdjęć stockowych (np. opisywana tutaj Fotolia) to serwis, który zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem zdjęć, ilustracji oraz innych grafik dla potrzeb komercyjnych.

Zdjęcia oferowane w serwisie wykorzystywane są przez firmy do celów reklamowych, marketingowych oraz do tworzenia materiałów promocyjnych. Bank zdjęć stockowych oferuje różnego rodzaju zdjęcia, w tym zdjęcia produktów, zdjęcia ludzi, pejzaże oraz zdjęcia abstrakcyjne.

Firmy mogą skorzystać z usług Fotolia poprzez zakup licencji na korzystanie z określonych zdjęć. Licencja ta zazwyczaj umożliwia firmie wykorzystanie zdjęcia w określonych materiałach reklamowych, takich jak ulotki, plakaty czy strony internetowe.

Banki zdjęć stockowych jak Fotolia zazwyczaj posiadają rozbudowaną bazę danych, która umożliwia klientom łatwe wyszukiwanie interesujących ich zdjęć. Wiele banków zdjęć stockowych umożliwia również pobieranie zdjęć w różnych formatach, co pozwala na ich łatwe wykorzystanie w różnych celach. Mówimy tutaj o plikach JPG, PNG, a nawet wektorach jak AI czy SVG.

Bank zdjęć stockowych to cenne źródło zdjęć dla firm, które potrzebują szybkiego i łatwego dostępu do wysokiej jakości grafik. Dzięki temu, że zdjęcia te są już zgromadzone w jednym miejscu, firmy nie muszą tracić czasu na samodzielne ich poszukiwanie oraz załatwianie formalności związanych z ich użyciem.

Zdjęcia oferowane w takich bankach wykorzystuje się w usługach takich jak:

  1. Projektowanie stron internetowych;
  2. Tworzenie sklepów internetowych;
  3. Projektowanie aplikacji mobilnych;
  4. Branding;
  5. Projektowanie plakatów;

Agencje interaktywne regularnie dostarczające usługi marketingowe i graficzne posiadają dostęp do ogromnych zasobów fotograficznych banków zdjęć.

Fotolia znika – Co dalej z serwisem Fotolia?

Nie warto się jednak smucić, właściciel się nie zmieni więc o jakość dostępnych materiałów nie powinniśmy się martwić. To wydarzenie można nazwać raczej tylko kosmetyczna zmianą i uporządkowaniem produktów giganta z USA.

Cieszymy się, że Adobe rozwija swoje produkty. Dzięki fotografiom wysokiej jakości również my możemy oferować naszym klientom strony internetowe oraz sklepy na światowym poziomie.

Poniżej fragment powiadomienia potwierdzającego tę informację:

Serwis Fotolia został zamknięty

Fotolia znika z sieci – jakie mamy alternatywy?

Rynek nie lubi próżni. Fotolia nie była jedynym serwisem oferującym zdjęcia stockowe. Poza tym Fotolia nie zniknęła, a jedynie zmieniła właściciela. Co zatem mamy do wyboru? Oto kilka najpopularniejszych banków zdjęć stockowych:

  1. Adobe Stock (dawniej Fotolia);
  2. iStock;
  3. Shutterstock;
  4. Sreamstime;